• Historia Szkoły

• OKOLICZNOŚCI POWSTANIA SZKOŁY

I PIERWSZE LATA JEJ DZIAŁALNOŚCI

W 1945 roku do Nietkowa przyjeżdżają państwo Zofia i Stanisław Wróblewscy - nauczyciele, wychowawcy, animatorzy oświaty i życia kulturalnego. Po przybyciu do naszej miejscowości ambitni małżonkowie włączyli się aktywnie w życie wioski, rozpoczęli też starania o utworzenie szkoły.
                        Jeszcze w tym samym roku, w dniu 15 września, dzięki zabiegom państwa Wróblewskich nastąpiło uroczyste otwarcie polskiej szkoły  w Nietkowie. Mieściła się ona w obecnym Domu Kultury. Ten pamiętny rok rozpoczęło 37 uczniów i 2 nauczycieli, a zakończyło już 68. Kierownikiem został Stanisław Wróblewski, który prowadził zajęcia z chemii, fizyki i matematyki, geografii, a także z wychowania fizycznego; wieczorami zaś uczył alfabetu starszych ludzi. Z kolei jego żona Zofia - wspaniała polonistka, nie szczędziła czasu na pracę z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, by uczyć ich polskich liter, czytania i pisania, a także rozwijać umiejętności i zainteresowania poprzez wystawianie teatralnych spektakli.

Trzeba było pokonać wiele trudności, aby efektywnie krzewić edukację w otwartej placówce. Brakowało podręczników, wyposażenia. Poważnym problemem, który należało pokonać, był fakt, iż nie wszystkie dzieci potrafiły mówić po polsku.  Z biegiem lat dzieci przybywało, brakowało izb lekcyjnych, toteż kierownik Wróblewski udał się w 1959 roku do Ministerstwa Rolnictwa w Warszawie z prośbą o zgodę na zaadaptowanie lokalu PGR-u do potrzeb szkoły. Po jej uzyskaniu rozpoczęto modernizację budynku. Prace trwały kilka lat. Pomagali uczniowie i rodzice. Wspólnym wysiłkiem wykonano ogrodzenie. Wszystkim towarzyszył ogromny zapał do pracy. Wreszcie w 1959 roku szkoła była gotowa na przyjęcie uczniów.

Ważnym wydarzeniem, mającym korzystny wpływ na rozwój oświaty i kultury w Nietkowie,  było założenie z inicjatywy kierownika Wróblewskiego Klubu Rolnika. W klubie tym powstały i prężnie działały zespoły: muzyczny, teatralny, recytatorski i wokalny. Organizowane były akademie, przedstawienia teatralne, odbywały się dyskusje nad książkami.

KALENDARIUM

1945 r. – powstanie polskiej szkoły