Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej
Projekt ma na celu m.in. naukę języków obcych, przełamanie barier pewności w posługiwaniu się językiem angielskim, przygotowywanie do realizacji projektów mobilnościowych dla uczniów, podniesienie wiedzy w zakresie korzystania z technologii IT, metodyki a także dzielenie się wiedzą, doświadczeniem, wizyty studyjne w szkołach partnerskich, podniesienie jakości poziomu szkoły, nowoczesne spojrzenie i wdrażanie ciekawych rozwiązań. Nauczyciele uczestniczący w projekcie mają szansę na pogłębienie swoich umiejętności zawodowych, zdobycie nowych kompetencji odpowiadających potrzebom szkoły. Taką potrzebą z pewnością jest dobra znajomość języka angielskiego przez pedagogów, którą nauczyciele wykorzystują nie tylko do nawiązania kontaktów ale równie przygotowywania ciekawych lekcji, wykorzystania nowoczesnych metod i narzędzi, korzystania z zasobów anglojęzycznych internetu, współpracy z zagranicznymi szkołami oraz realizacje projektów międzynarodowych dla uczniów w ramach programów Erasmus+. Nabyte umiejętności i kompetencje nauczyciele wdrażają w szkole, co bezpośrednio przekłada się na pracę z uczniem i rozwój jego kompetencji kluczowych oraz podnosi jakość placówki jako szkoły w europejskim wymiarze.
Szkolenie językowe na Malcie
Dziewięcioro nauczycieli naszej szkoły uczestniczyło w wyjazdach szkoleniowych na Maltę. Pierwsza piątka udała się tam w sierpniu 2020, a kolejna czwórka w sierpniu 2021 r.
Przygotowanie do wyjazdu polegało na uczestnictwie w zajęciach językowych oraz kulturowych, prowadzonych w szkole. Po zaliczeniu takiego wstępnego kursu nauczyciele kontynuowali szkolenie, już w gronie międzynarodowym, w uroczym europejskim kraju.
Malta nas oczarowała Dwa tygodnie spędzone na Malcie w uroczym w St. Julians na kursach doskonalących znajomość języka angielskiego były wspaniałym czasem i ogromnym doświadczeniem dla naszych nauczycieli. Kursy były organizowane przez renomowane szkoły językowe – European School of English i Exdcutive Training Institute. Były to kursy językowe oraz metodyczne podnoszące poziom kompetencji językowych uczestników. Spotkania z nauczycielami, słuchaczami z innych części świata, różnorodność kultur i nauka języka przez cały czas na regularnych zajęciach w wymiarze 4-6 godzin dziennie - były niezapomnianym doświadczeniem. Spotkania z pięknymi wyspami maltańskimi zaś – wielkim przeżyciem. Niewątpliwie poznawanie kraju, bogactwa jego kultury i zabytków, tradycji i obyczajów oraz codziennego życia, jakiego doświadczaliśmy - były ogromną wartością dodaną tych wyjazdów. Natomiast codzienny i wielogodzinny kontakt z angielskim umożliwił uczestnikom kursu nabranie pewności i przełamanie barier w posługiwaniu się tym językiem. Wszyscy otrzymali stosowne certyfikaty potwierdzające opanowaną i zweryfikowaną znajomość języka. Nauczyciele z pewnością będą teraz stanowić trzon zespołu projektowego, który będzie zajmował się uczniowskimi mobilnościami w przyszłości i rozwojem umiejętności komunikacyjnych w szkole oraz podczas wyjazdów.
Na podstawie artykułów Beaty Kłos-Wygas w czasopismie "U Nas" (nr 338, wrzesień 2020 oraz nr 350, wrzesień 2021)