• Aktualności

            • Projekt Świat Nauki kluczem do poznania tajników wiedzy

            • Wizyta w zielonogórskim Centrum Przyrodniczym i Planetarium Wenus

              Październik i listopad to miesiące, w których na przekór jesiennej aurze uczniowie naszej szkoły poznawali tajniki nauki, goszcząc w Centrum Przyrodniczym i Planetarium Wenus w Zielonej Górze.

              Najpierw, w w dniu 13 października, z tej ciekawej oferty skorzystała klasa IV, a następnie, 4 listopada do zielonogórskich przybytków wiedzy udała się klasa V.

              Obydwa wyjazdy realizowane były w ramach projektu Świat Nauki. Dzięki uczestnictwu w tym programie uczniowie obydwu klas mieli na przykład okazję dowiedzieć się, kim był bartnik i czym się zajmował. Dowiedzieliśmy się również wielu ciekawostek o pszczołach. Uczestniczyliśmy w grze, w której sami odkrywaliśmy, badaliśmy, wyszukiwaliśmy różne ciekawostki przyrodnicze. W planetarium natomiast sprawdziliśmy, co znajduje się w naszym Układzie Słonecznym i w naszej galaktyce.  Wrażeń było co niemiara! Nauka wcale nie musi być nudna ani kojarzyć się wyłącznie z wkuwaniem!

              Opracowano na podstawie informacji mgr M. Kowaczew i mgr T. Wasiak 

            • Projekty matematyczne na półmetku...

            • Oj dzieje się w naszej szkole, dzieje...

              Wrzesień i październik to w naszej szkole czas królowej nauk. SP w Nietkowie realizuje bowiem (do grudnia br.) dwa projekty fundacji mPotęga: "Vivat Matematyka" oraz "Matematyka na kółkach". Uczniowie w przyjemny i pobudzający do aktywności sposób poznają zalety matematyki. Dzięki grom, zabawom, konkursom, łamigłówkom przekonują się, że jest to przedmiot potrzebny, praktyczny i wcale nie taki trudny. A nawet sprawiający niemało frajdy!

            • Stół mieniący się kolorami jesieni...

            • I jesień ma swoje uroki!

              Samorząd uczniowski naszej szkoły zorganizował konkurs pod hasłem "Jesienny stół".

              Przy ocenie wytworów pracy uwzględniane były następujące kryteria:

              - pomysłowość,

              - estetyka wykonania,

              - naturalność użytych materiałów. 

              Jury miało ciężki orzech do zgryzienia, bo poziom prac był wysoki i cieszył oko. Ostatecznie, po długich debatach, zdecydowano o następującej kolejności:

              I miejsce - klasa II,

              II miejsce - klasy I, III oraz 0,

              III miejsce - klasy V i VII.  

              Pozostałe klasy otrzymały wyróżnienia. 

              Nagrodą dla wycięzców była pizza, ufundowana przez dyrektor szkoły, panią mgr B. Kłos-Wygas. Pozostałe klasy musiały się zadowolić słodkościami. I oczywiście dyplomami za świetnie wykonaną pracę potwierdzającą, że jesień też jest piękną porą roku. 

               

            • Nauka języka angielskiego paszportem do przyszłości

            • Hola Espana - udany pobyt w Hiszpanii

              Nauka języka  angielskiego paszportem w świat i do przyszłości - pod takim hasłem uczniowie ze szkoły podstawowej w Nietkowie spędzili 12 dni w Hiszpanii, realizując w październiku edukacyjny projekt Ponadnarodowej  Mobilności  uczniów  programu POWER.

              Siedemnastoosobowa grupa uczniów wraz z czworgiem opiekunów poleciała do szkoły partnerskiej  I.E.S AL.  AlBUERA, która znajduje się w pięknym mieście   Segovia, 80 km od Madrytu. Wyjazd poprzedzony  był  długimi  przygotowaniami  z zakresu języka  angielskiego oraz  poznawaniem kultury i historii Hiszpanii. Głównym celem działań projektowych  było  wzmocnienie kompetencji  kluczowych  uczniów, w szczególności  językowo-kulturowych oraz społecznych, a ponadto nauka języka  angielskiego wraz  z uczniami hiszpańskimi szkoły partnerskiej.

              Pobyt w Segovii był bardzo atrakcyjny. Wspaniałe miasto, pełne zabytków z imponującym akweduktem (zbudowanym przez Rzymian ponad 2 000 lat temu) oraz górującym  nad miastem  zamkiem Alcazar, równie  majestatycznie  wkomponowanym  w pejzaż miasta, od razu  zachwyciło  naszą całą  grupę. Ponadto uczestnicy projektu zwiedzili wiele innych pięknych miejsc, m.in. Madryt, Salamankę, posiadłości Burbonów. Niezapomnianych wrażeń dostarczył też spływ kajakowy. Na co dzień  nasi uczniowie  chodzili  do szkoły hiszpańskiej i  uczyli się wspólnie  z uczniami  hiszpańskimi  różnych  przedmiotów. Nasza młodzież  mogła wiele  skorzystać  nie tylko  z lekcji języka  angielskiego,  ale także innych przedmiotów – historii, geografii, plastyki, hiszpańskiego  i oczywiście  w-f, gdzie nasi uczniowie  czuli się wyśmienicie i mogli popisywać się sportowymi umiejętnościami – szczególnie tymi piłkarskimi.  Dzieci przełamywały  bariery językowe, chętnie  przebywały wspólnie  z młodzieżą  hiszpańską i  komunikowały się,  starając się jak najwięcej o sobie dowiedzieć. Były to wspaniałe spotkania,  w których młodzi  ludzie udowadniali, że nie ma barier. Wspólne tematy, pasje  i zainteresowania  po prostu łączą wszystkich,  a życzliwy uśmiech  zaprasza  do nawiązania kontaktu.

              Mnóstwo codziennych  spostrzeżeń i refleksji, które uczniowie  wywieźli z Hiszpanii -  zaprocentuje  i ukształtuje postawy  tolerancji i otwartości na inne kultury,  a na pewno zachęci  do poznawania   świata i nauki  języka  obcego – paszportu  w świat i do przyszłości!

               

              Na podstawie artykułu mgr Beaty Kłos-Wygas, zamieszczonego w czasopismie "U Nas"

               

              .

               

            • Uczymy zerówkowiczów programowania

            • Code Week w naszej szkole

              Miesiąc październik w naszym oddziale przedszkolnym minął pod hasłem Code Week 2021. Nasi najmłodsi wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania, który wbrew nazwie trwał dwa tygodnie.

              Podczas Code Week zarejestrowaliśmy na europejskiej platformie osiem zajęć, w których rozwijaliśmy umiejętności programistyczne oraz dekodowanie Z pomocą administratorów grupy „Uczymy Dzieci Programować”, nasze zadania były tak dobrane, by rozwijały niemal wszystkie kompetencje kluczowe, jakie są niezbędne do prawidłowego rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym. Do realizacji tych zajęć wykorzystaliśmy różnorodne pomoce m.in. matę do kodowania, Beebota, kolorowe kubeczki oraz niedawno zakupioną tablicę interaktywną, która cieszy się ogromnym powodzeniem wśród dzieci. Do naszej zerówki z tego samego funduszu został zakupiony też „ Magiczny Dywan”, na którym podczas zabawy dzieci przeżywają swoje emocje oraz ćwiczą refleks, skupienie i doświadczają świat polisensorycznie.

              Mamy nadzieję, że ten rok szkolny przyniesie nam wiele wrażeń i atrakcji i z dużym bagażem wiedzy przekroczymy próg klasy I.

               

              Opracowała mgr Małgorzata Kozłowska

            • Raz, dwa, trzy... Ruszamy!

            • Projekt VIVAT MATEMATYKA w naszej szkole!

              VIVAT  MATEMATYKA  -  pod takim  tytułem  uczniowie    w Nietkowie    rozpoczynają  nowy  rok   szkolny,  realizując pakiet  projektów grantowych  Fundacji    mPotęga pod hasłami „Vivat matematyka” oraz „Matematyka na kółkach".

               

              Projekty “Vivat matematyka “  oraz „Matematyka na kołkach" to programy składające się z różnorodnych działań aktywizujących i wdrażających do działania uczniów w procesie nauki matematyki. Stanowią one odpowiedź na zdiagnozowane potrzeby uczniów w zakresie stwierdzonych braków w sferze wiedzy i umiejętności matematycznych. Działania te wspierają rozwój, są pomocne w kształtowaniu logicznego myślenia, doskonaleniu umiejętności rachunkowych, rozwiązywaniu problemów, łączeniu teorii z praktyką, a wiedzy matematycznej z wiedzą z zakresu innych przedmiotów. Ponadto uczestnictwo w projekcie sprzyja tworzeniu sprzyjającej atmosfery wokół uczenia się matematyki. Uczniowie poprzez zabawę, gry i inne ulubione formy pracy poznają tajniki matematycznych obliczeń, aktywizują się w myśleniu, mają mozliwość ciekawego, a zarazem pożytecznego spędzenia czasu pozalekcyjnego. Ważne  jest przy tym, by podczas realizacji projektu budować pozytywne postrzeganie przedmiotu, włączyć  rodziców, którzy stają się partnerami ucznia w nauce poprzez umiejętne konstruowanie zadań projektowych.

              Gry i zabawy, „szalone liczby", działania oparte  na aktywności i doświadczeniach ucznia, turnieje  szachowe  i planszowe, kulinarne  popisy   oraz  zajęcia  wykorzystujące techniki informacyjno-komunikacyjne, platformy edukacyjne,  a także praktyczne zastosowanie matematyki   w życiu -  to wszystko będzie się działo w naszej  szkole. Nie zabraknie  też wyjść poza mury szkolne - do banku, na kręgle  czy rowerowe trasy...

              Projekt  potrwa od września   do  grudnia. Miejmy nadzieję, że uczniowie skorzystają z tej oferty z pożytkiem dla swej wiedzy, umiejętności i zainteresowania matematyką. By po zakończonym projekcie móc być z królową nauk za pan brat i stwierdzić, że matematyka wcale nie musi być  ani  nudna,  ani trudna.

               

               

               

            • Z matematyką za pan brat...

            • WMTDay w naszej szkole

              Harmonogram akcji WMTDay 2021

              13.09 - 01.10.2021r.

               

              Etap I Przygotowanie do akcji

              1. Zamieszczenie informacji o akcji w dzienniku elektronicznym Librus, wywieszenie harmonogramu akcji WMTday 2021 w pokoju nauczycielskim.
              2. Dekorowanie szkoły: plakaty promujące akcję, plakaty wykonane przez uczniów, różne przypadki tabliczki mnożenia.

              Etap II Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia

              1. Matematyka połączona z ruchem, czyli utrwalanie tabliczki mnożenia na lekcjach w-fu, m.in.
              • zabawy „mnożenie z piłką”, „matematyka w biegu”
              • gry matematyczno – sportowe  „piłkarz matematyk”, „królowa skakanki”
              1. Wykorzystanie na zajęciach świetlicowych matematycznych kolorowanek, puzzli, gry „Ślimak”, krzyżówek, domina, gier i zabaw.
              2. Utrwalanie tabliczki mnożenia na lekcjach matematyki oraz zajęciach wyrównawczych:  karty grabowskiego, zwykłe karty do gry, metoda odczytywania tabliczki z palców, domino matematyczne, tabliczkowe gry i zabawy.

              Etap III  Konkursy i egzaminy z tabliczki mnożenia

                                                                      KONKURSY

              1. Międzyklasowy konkurs plastyczny na plakat promujący akcję.
              2. Międzyklasowy konkurs na  rymowankę ułatwiającą zapamiętanie tabliczki mnożenia.
              3. Indywidualny konkurs multimedialny  „Matematyka w życiu codziennym”  – przygotowanie prezentacji w programie PowerPoint.
              4. Mistrzostwa klasy (lub szkoły) w tabliczce mnożenia na lekcjach w-fu.
              5. Wyłonienie mistrza tabliczki mnożenia oraz królowej skakanki.

                                                              EGZAMINY 01.10.2021 r.

              1. Egzaminy z tabliczki mnożenia.
              2. Przerwy: egzaminy na korytarzu szkolnym dla pracowników szkoły, gości oraz chętnych rodziców (uczniowie kl.7 - 8).
              3. Zadanie domowe: przeprowadzenie egzaminu w domu dla rodziców (uczniowie kl. 3-8). 
              4. Podsumowanie akcji. Rozdanie nagród i dyplomów.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

                                          Opracowała: mgr A. Bazylewicz (koordynator akcji)

            • Szczepienia uczniów

            • Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje

               

              Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat.   Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Przygotowaliśmy informacje dla szkół i placówek w tej sprawie. Wraz z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Wszystkie materiały zostaną przekazane do szkół za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.

               

              Organizacja szczepień

              Szczepienia będą odbywały się w istniejącej bazie punktów szczepień populacyjnych i powszechnych oraz na terenie placówek oświatowych (tryb mobilny).

               

              Tryb mobilny będzie realizowany przez doświadczone podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.

               

              Mapa punktów szczepień

               https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/

               

              Gdzie i kiedy uczniowie mogą się szczepić?

              Już od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować dzieci od 12. roku życia na szczepienie przeciw COVID-19. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. W tych miejscach jest realizowany cały proces szczepienia, który obejmuje:

              ·       zgodę rodzica,

              ·       kwestionariusz,

              ·       kwalifikację lekarza,

              ·       szczepienie.

               

              Harmonogram szczepień po wakacjach

              Po zakończeniu wakacji szczepienia będą wykonane w dotychczasowych miejscach oraz w tymczasowych mobilnych punktach szczepień. Zorganizują je podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.

               

              Szczepienia będą odbywały się według następującego harmonogramu:

              ·       I tydzień września (1.09-5.09) – tydzień informacyjny – lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym,

              ·       II tydzień września (6.09-12.09 – tydzień przygotowania do szczepienia – zbieranie przez wychowawców zgód od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci,

              ·       III tydzień września (13.09-19.09) – tydzień szczepień.

               

              Przygotowanie się ucznia do szczepienia – rekomendacje dla rodziców

              Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Są one skierowane przede wszystkim do rodziców i opiekunów. W zaleceniach znalazły się m.in. informacje dotyczące spożywania posiłków przed szczepieniem czy przyjmowania leków. Przed szczepieniem rodzice powinni zwrócić także szczególną uwagę na rzetelne wypełnienie kwestionariusza. Ważne jest, aby podali wszystkie istotne informacje o zdrowiu dziecka.

               

              Dlaczego warto się zaszczepić?

              Szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa, a tym samym na powrót do życia, które znamy sprzed okresu pandemii. Zaszczepienie się jak największej liczby osób zwiększa szansę na trwały powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach, placówkach i na uczelniach, wydarzeń kulturalnych czy spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dzięki szczepionce możemy chronić nie tylko nas samych, ale także naszych najbliższych.

               

              Jak działa szczepionka?

              Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Szczepionka jest darmowa i dobrowolna.

               

              Ministerstwo Edukacji i Nauki

              Departament Informacji i Promocji