31 grudnia 2021 roku zakończyliśmy projekt pod hasłem "Nauka języka angielskiego paszportem w świat i do przyszłości", realizowany przez ponad rok w ramach Programu Operacyjnego POWER Wiedza - Edukacja - Rozwój.
Projekt składał się z kilku etapów. W wyniku rekrutacji zakwalifikowano do niego naszą szkołę, a następnie uczniów z różnych klas (w większości z obecnej klasy VIII). Następnie uczniowie przygotowywali się do wyjazdu do partnerskiej szkoły w Hiszpanii, uczestnicząc przez rok w dodatkowych zajęciach z języka angielskiego, poznając hiszpańską kulturę, ucząc się zasad stosownego zachowania w kontaktach społecznych w trudnym czasie pandemii i innym kraju.
Zwieńczeniem tych przygotowań był bardzo udany pobyt w Segowii, podczas którego oprócz uczestniczenia w lekcjach uczniowie mogli poznać swoich rówieśników z Hiszpanii, a nierzadko też - z nimi zaprzyjaźnić. Praca na lekcjach odbywała się w grupach międzynarodowych. Młodzież, oprócz przyswajania nowych treści dydaktycznych i ćwiczeń fizycznych, szukała wspólnie odpowiedzi na pytanie: Dlaczego warto się uczyć języka obcego? Pobyt umilały uczestnikom liczne wycieczki i ciekawe formy aktywności. Uczniowie zwiedzili między innymi Segowię, Madryt, Salamankę, uczestniczyli w spływie kajakowym i licznych zajęciach integracyjnych z młodzieżą hiszpańską.
Rezulatem projektu jest przede wszystkim siedemnastoosobowa grupa zadowolonych uczniów, którzy zrozumieli, jakie pożytki wynikają z nauki języka obcego, ile ciekawych miejsc można zwiedzić, ilu fantastycznych ludzi poznać... Oprócz podniesienia swoich kompetencji językowych, kulturowych i społecznych uczestnicy projektu stworzyli folder kulturowy oraz film z realizacji swoich działań, które wkrótce zostaną opublikowane na naszej stronie.
A tymczasem zapraszamy do obejrzenia tablic ilustrujących i upowszechniających realizację projektu. Wystawione na szkolnych korytarzach będą przypominały miło i pożytecznie spędzony czas. Będą też przypominały, że naprawdę warto się uczyć języka angielskiego. Bo dzięki niemu poznajemy świat i przyjaciół z różnych krajów!
Polecamy też artykuły w czasopiśmie "U Nas", w których na bieżąco informowano o projekcie, upowszechniając go w środowisku lokalnym.